MySQL DERSLERİ – 40 DERSİ ÜCRETSİZ HEMEN İZLEMEK İSTERMİSİN?

[ad_1]

MySQL DERSLERİ – 40 DERSİ ÜCRETSİZ HEMEN İZLEMEK İSTERMİSİN?MySQL Nedir?
MySQL bir ilişkisel veri tabanı olarak, 1995 yılında kullanıma sürülen en popüler açık kaynaklı ilişkisel veri tabanı yönetim sisteminden biridir. SQL, MySQL’in çekirdeğini oluşturur. İsmini ‘SQL’ ile Michael Widenius’un kızının adının (My) birleşiminden alır.
MySQL serbestçe kullanılabilen bir veri tabanı sistemidir. Ancak, gelişmiş işlevleri kullanabileceğiniz birkaç ücretli sürüm de bulunmaktadır. MySQL, Microsoft SQL Server ve Oracle veri tabanı vb. diğer veri tabanı yazılımlarına kıyasla kullanımı kolaydır. Herhangi bir programlama diliyle kullanılabilir.
MySQL, meta verilerinizi tanımlamak ve yönetmek için Linux, Windows, Unix ve bir bilgi şeması gibi birden fazla platformda çalışabilir. Yerel sisteminize hatta sunucuya bile yükleyebilirsiniz. Gerçekten esnek, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenilir bir çözümdür.

MySQL Nerelerde Kullanılır?
Güçlü bir veri tabanı yönetim sistemi olan MySQL veri tabanı gerektiren hemen hemen her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Ama özellikle web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır, asp, php gibi birçok web programlama dili ile kullanılabilir.

SQL Nedir?
MySQL ve SQL aynı değildir. MySQL’deki SQL, Structured Query Language anlamına gelir. Veri tabanı ile etkileşime geçmek için kullanılan standart dildir. Ve MySQL, bilgisayardaki farklı tablolarda depolanan veritabanını yönetmeye yardımcı olan ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemidir. İlişkisel veri tabanı sistemleri (RDBMS), verileri masaüstü veri tabanı programları üzerinden manipüle etmek için çok daha iyi performans sağlar. SQL ifadeleri sunucuya belirli işlemleri yapmayı öğretir:
Veri sorgusu: Mevcut veritabanından belirli bilgileri ister.
Veri manipülasyonu: Veriyi, değerleri veya görselleri değiştirmek için ekleme yapar, siler, değiştirir, sıralar ve benzeri işlemler yapar.
Veri kimliği: Veri tiplerini tanımlar, örneğin sayısal veriyi tamsayılara değiştirmek gibidir. Bu ayrıca bir şemayı veya veritabanında ki her tablonun ilişkisini tanımlamayı da içerir.
Veri erişim kontrolü: Veriyi korumak için güvenlik teknikleri sağlar, bu kimin görebileceğine karar verme veya veritabanında depolanan herhangi bir bilgiyi kullanmayı da içerir.

MySQL’in temel özellikleri nelerdir?
Yönetim Kolaylığı – Yazılımı indirmek ve kullanmak oldukça kolaydır.
Yüksek performans – Size farklı bellek önbellekleriyle hızlı yüklemeye yardımcı programları sağlar.
Ölçeklenebilir – MySQL ile istediğiniz zaman ölçeklendirebilirsiniz. Muazzam miktarda veri içeren veri tabanları oluşturmak gerçekten kolaydır.
Uyumluluk – MySQL, Windows, Linux, Unix gibi tüm modern platformlarla uyumludur.
Performans – MySQL, temel işlevleri kaybetmeden size yüksek performanslı sonuçlar verir.
Veri Güvenliği – Veritabanına yalnızca yetkili kullanıcılar erişmesine izin verir. Veriler için eksiksiz güvenlik sağlar.
Düşük Maliyet – Kullanımı ücretsizdir.
Bellek Verimliliği – MySQL’de bellek kullanımı oldukça düşüktür.

SQL ve MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?
SQL, veritabanını çalıştırmak için kullanılan bir dildir.
MySQL, piyasada bulunan ilk açık kaynaklı veritabanlarından biridir.
SQL, bir veritabanını sorgulamak ve yönetmek için kullanılır.
MySQL organize bir veritabanında bulunan verilerin korunmasına izin veren bir RDBMS’dir.
SQL, Yapısal Sorgu Dilidir.
MySQL, Verileri işlemeye, saklamaya, değiştirmeye silmeye izin verir.
MYSQL veritabanı yazılımı iken SQL bir sorgu dilidir.

[ad_2]
Daha Fazla

MySql Videolu Eğitim

Dersleri İçin Php Videolu Eğitim Kategorisini İnceleyiniz…
#MySQL #DERSLERİ #DERSİ #ÜCRETSİZ #HEMEN #İZLEMEK #İSTERMİSİN

21 yorum

  1. Hocam , ben facebook kullanmiyorum ama youtube da 5 hesabimdan aboneyim fb olaydi 10 defa hattda 100 defa bile paylasirdim. MySQL benim icin onemli bir konu ogrenmeye cok ihtiyacim var vede hemen ogrenmeye baslamam lazim . Hocam lutfen bana yardim edermisin ?

  2. Gün geçmiyorki birisi bana profilimde birşeyler paylaştırmadan,abone oldurmadan bir şey yapsın.Eğer iyi bir şeyse ben zaten beğeneceğim ve abone olacağım.(Ki önceki içeriklerinize bakarak zamanında size abone olmuşum)Paylaşmaya gelirsek ben profilimdeki insanları tanıyorum.Yani sizi takip edecek cinsten insanlar değiller.Şayet böyle konulara ilgi duyduklarını bildiğim insanlar varsa ben bizzat onlara şöyle bir kanal var şöyle şöyle şeyler yapıyor diyorum zaten.Bu sebeptendir ki birisi bana şunu paylaş dediği için bir şey paylaşma ucuzluğunu yapmam yapamam.

  3. Hocam grafik tasarımcıyım fakat sizin videolarınız sayesinde programlamaya merak sardım ve kendimi bayağı geliştirdim. Algoritmaları söktükten sonra bütün diller kolay gelmeye başladı. Syntax'ları öğrenmem yetiyor. Çoğu dilin mantığı birbirine benziyor. Her programı herkesin farklı yöntemlerle çözebileceği problemlere benzetiyorum. Teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*