Sitemizde 29 Kategoriye 2398 Eğitim Eklenmiştir, 4172 adet yorum bulunmaktadır.

miras alma

Swift Kalıtım ve Override İşlemleri – phpsitesi.com

Swift Kalıtım ve Override İşlemleri – phpsitesi.com


Yazıma başlamadan önce, kalıtım konusu hakkında bilgi almak ve swift programlama dilindeki örneklerini görmek için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Bu şekilde yazım daha anlaşılır olacaktır.

https://phpsitesi.com/swift-inheritance-kalitim/

Objective C’dekinin aksine, Swift programlama dilinde alt sınıf, üst sınıfın initializerlarını(bizim bildiğimiz constructor) otomatik olarak miras almaz.

Eğer üst sınıftaki initializer’ı ezerek değiştirmek yani override etmek istiyorsak, bunu init() ile yapabiliriz. Tabi bunu yaparken başına override eklememiz gerekiyor.

Üst sınıfta olan bir designated initializerı değiştirme işlemini aşağıdaki örnekte inceleyebiliriz.

Base class olarak Car adında bir sınıf oluşturuyoruz. Bu sınıf içerisinde numberOfDoors adında bir property tanımlıyoruz. Değerini de 0 olarak atıyoruz.


Şimdi de bir adet alt sınıf tanımlıyoruz ve üst sınıftaki initializer’ı override ediyoruz. İlk başta sıfır olarak atadığımız numberOfDoors propertysini 4 olarak değiştireceğim.

Bus sınıfı init() şeklinde custom olarak tanımlanmış bir initializer’a sahip.  Bu initialier’da üst sınıftakini çağırmaktadır ve değerini 4 olarak değiştirmektedir.

Örnekte bahsettiğimiz şekilde, üst sınıfta 0 olarak atadığımız property’i, alt class’da override ederek 2 şeklinde değiştiğini görebilirsiniz 🙂


Swift Kalıtım ve Override İşlemleri – phpsitesi.com

Daha Fazla ios Eğitim Dersleri İçin İleri Seviye Php Eğitimleri Seviye ios Eğitim Kategorisini İnceleyiniz…
#Swift #Kalıtım #Override #İşlemleri #phpsitesi

Van Web Tasarım

Tavsiye İçerik

Swift Property Observers – phpsitesi.com

Swift Property Observers – phpsitesi.com İngilizcesi “Property Observers” olan özellik gözlemleyiciler, bir property’nin değerini sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.