Sitemizde 29 Kategoriye 2398 Eğitim Eklenmiştir, 4172 adet yorum bulunmaktadır.

Web Tasarımı Dersleri : HTML5 – Ders16: Proje1 Bölüm1 – PSD’ den HTML’ e

Web Tasarımı Dersleri : HTML5 – Ders16: Proje1 Bölüm1 – PSD’ den HTML’ eWeb Tasarım Nedir?

Web tasarımı, web sitesinin arama motorlarında erişilebilirliğini sağlayan, ana hatları ile kişi ve kurumları, ürün ve hizmetleri tanıtan grafik ve metinlerin bir araya geldiği kaliteli bir çalışmadır. Web tasarım nedir? denildiğinde kısaca kişi ve kurumların dijital ortamda görünen yüzü denilebilir.

Web Tasarımı

İnternet tarayıcılarının görüntüleyebileceği bir şekilde özel olarak hazırlanan bir tasarım olan web tasarımı, HTML dilinde olup uzmanlar tarafından yapılır. Bu işi yapan kişilere de web master ya da web tasarımcısı denilir. Web tasarım nedir? sorusuna kişi ve kurumlar için resmi bilgilendirme kanalı da denilebilir. Kaliteli bir web tasarımı, web sitesinin hedef müşteri kitlesini yakalamasında son derece önemli olup özellikle kullanıcı dostu olması gerekir.

Web Tasarım Unsurları

Bir web tasarımında web sitesinin kalitesini belirleyen önemli unsurlar bulunur. İlk etapta görsel olarak dikkati çeken unsurlar yanında içerik, özgünlük ve güvenlik gibi noktalar web site kalitesini etkileyen önemli özelliklerdir.

Projelendirme, grafik tasarımı, HTML veya CSS kodlama, CMS entegrasyonu ve test işlemleri sonrası web tasarımı tamamlanır. Web tasarım nedir? denildiğinde web sitelerini oluşturma süreci de denilebilir. Şimdi web tasarım unsurlarına tek-tek bakalım:

Düzen: Web sitesinde kullanılan grafik ve metinlerin gözü yormayacak formatta belli bir düzende olması gerekir. Aranılan bilgiye hızlıca ulaşmada düzen önemlidir. Bu özellik kullanıcının web sitesinde kalma süresini uzatır.

Renk: Renk seçimi her ne kadar isteğe bağlı olsa da, tercihler marka imajını ve kurumsal kimliği yansıtan renklerden yana olmalıdır.

Grafikler: Sayfanın açılma hızını olumsuz etkilemeyecek grafiklerin logo, fotoğraf ya da simgelerin kullanılması önemlidir.

Fontlar: Yazı tipleri web site tasarım kalitesinde son derece etkilidir. Hatta birçok web tarayıcısı web-güvenli yazı tiplerini kaliteli bir şekilde görüntüleyebilir. Bu nedenle kabul gören fontlar tercih edilmelidir.

İçerik: Görsel ve metinlerden oluşan içerik, ürün ve hizmet tanıtımında okuyucuda merak uyandıran, bilgilendirici ve seo uyumlu olmalıdır. İçeriğin konu ile ilgili anahtar kelimeler içermesi, arama motoru optimizasyonu olan seo için önemlidir.

Profesyonel Web Tasarımı

Profesyonel web tasarımı, dijital ortamda hak ettiği yeri almak isteyen kişi ve kurumların tercihi olup uzmanlarca yapılan çalışmalardır. İşletmeleri çevrimiçi olarak hem güvenilir hem de benzersiz gösterir. Web sitelerinin öneminin her geçen gün arttığı günümüzde başarılı ve hedefle odaklanmış bir web sitesi için içerik ve tasarım olarak sektöre uygunluk önemlidir. Böylece site sadece ulusal değil uluslararası müşterilere de eşit uzaklıkta olacağından hedef müşteri kitlesi günden güne büyüyecektir. 7/24 açık bir web sitesi, özellikle bir e-ticaret sitesi ise günün her saatinde satış yapması demektir. Satış ve pazarlama gelirinin artması, reklam ve kampanya giderlerinin düşmesi profesyonel bir web tasarımı ile mümkündür.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Her çalışmada olduğu gibi web tasarımda da hedef önemlidir. Web sitesinin amacına hizmet eden bir tasarımda olması, şirketi müşteriye en doğru ve en hızlı şekilde yönlendirmesi, kullanıcı dostu olması ve arama motorlarına uygun formatta kodlanması gerekir.

Sitenin görsel yönünü belirleyen web tasarımının web sitesinin çok fazla ziyaretçi çekeceği ve ziyaretçilerin sitede uzun süre zaman geçireceği şekilde yapılması, web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda olmasını sağlayacaktır. Müşteri odaklı yapılan bir web tasarım çalışması; müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren, dinamik, yönetilebilir, işlevsel, seo uyumlu, kurumsal kimliği doğru yansıtan ve ziyaretçilere güven veren formattadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde ürün ve hizmet tanıtımının yapılmasında son derece önemli olup potansiyel müşterilere kolay ulaşmayı sağlar.

Daha Fazla Web Tasarım Videolu Eğitim Dersleri İçin Web Tasarım Videolu Eğitim Kategorisini İnceleyiniz…
#Web #Tasarımı #Dersleri #HTML5 #Ders16 #Proje1 #Bölüm1 #PSD #den #HTML

Van Web Tasarım

Tavsiye İçerik

MySQL Dersleri – MySQL Nedir?

MySQL Dersleri – MySQL Nedir? MySQL Nedir? MySQL bir ilişkisel veri tabanı olarak, 1995 yılında …

21 Yorumlar

 1. hocam biz yukarıda logo ya div verirsek logo blok seviyesinde olacak ve yatayda sayfayı kaplayacak dolayısı ile yan tarafındaki menu aşagı inecek o yüzden logo ya verdiğimiz div i blok seviyesinden nasıl kaldırabiliriz? yani inlane blok nasıl yaparız?

 2. Eline emeğine sağlık hocam. Teşekkür etmek istedim 🙂

 3. Tasarladığın yerin linkini mail atabilir misiniz
  serdarkaancolak1@gmail.com

 4. Kullandığın resim programın nedir

 5. Təhmasib Şirinzadə

  Hocam, John Doe yazisinda Doe farkli renkde. o zaman kodu boyle yaza bilirmiyiz? (videonun css bolumunu izlemedim hala, belki de sorumun cevabi var )
  <h1>John <span>Doe</span></h1>
  ve css`de span etiketi uzerinde isleyerek ve ya bu kodda span etiketi icinde yazi rengini deyistirerek de yaza bilirmiyiz?

 6. yazilim günlügü

  aygn2017@gmail.com buraya template gönderirseniz sevinirim hocam

 7. emeğine sağlık hocam

 8. yazilim günlügü

  hocam hangi siteden aldınız bu psd dosyasını acaba

 9. yazilim günlügü

  fat.aygun@yandex.com bende psd dosyasını alabilrimiyim

 10. erolerdem977@gmail.com psd dosyasını mail atabilirmisisniz

 11. ugurinfo1@gmail.com psd dosyasını alabilirmiyim

 12. psd template gönderilmesini beklemektense şöyle bir çözüm getirdim. image olan kısımları aynı boyutlarda farklı resimler bulup import ederek hallettim. misal header bg için 1300×600 boyutunda farklı bir image buldum yerleştirdim. geri kalan kısım aynı. illa bu template olacak diye kaide yok. mesele mantığı zihnimize pratik şekilde yerleştirmek.

 13. emrh.ozhn@gmail.com mümkünse template alabilir miyim hocam.

 14. senahasbek@gmail .com psd dosyasini gonderebilir misiniz

 15. samet yıldırım

  samet.97yildirim@gmail.com psd dostası alabilirmiyim

 16. Bilgisayar Yardımcısı

  byardimcisi@gmail.com psd dosayasını alabilir miyim

 17. Tam olarak istediğim şekildeki eğitim şekli çok teşekkürler

 18. Best Of Twitch

  paganist2018@gmail.com dosyayı yollarmısın ağabeyyy

 19. Burak Fındıklı

  burakfndkl@hotmail.com hocam psd dosyasını alabilirmiyim

 20. Emin Soner TÜRK

  eminsonerturk@gmail.com psd dosyasını yollar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.