Yayınlandı Sıfırdan İleri Seviye Php Eğitimleri Seviye Web Programlama (HTML+PHP+PDO+MySQL)

[ad_1]

Yayınlandı Sıfırdan İleri Seviye Php Eğitimleri Seviye Web Programlama (HTML+PHP+PDO+MySQL) MySQL Nedir?

MySQL bir ilişkisel veri tabanı olarak, 1995 yılında kullanıma sürülen en popüler açık kaynaklı ilişkisel veri tabanı yönetim sisteminden biridir. SQL, MySQL’in çekirdeğini oluşturur. İsmini ‘SQL’ ile Michael Widenius’un kızının adının (My) birleşiminden alır.
MySQL serbestçe kullanılabilen bir veri tabanı sistemidir. Ancak, gelişmiş işlevleri kullanabileceğiniz birkaç ücretli sürüm de bulunmaktadır. MySQL, Microsoft SQL Server ve Oracle veri tabanı vb. diğer veri tabanı yazılımlarına kıyasla kullanımı kolaydır. Herhangi bir programlama diliyle kullanılabilir.
MySQL, meta verilerinizi tanımlamak ve yönetmek için Linux, Windows, Unix ve bir bilgi şeması gibi birden fazla platformda çalışabilir. Yerel sisteminize hatta sunucuya bile yükleyebilirsiniz. Gerçekten esnek, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenilir bir çözümdür.

MySQL Nerelerde Kullanılır?

Güçlü bir veri tabanı yönetim sistemi olan MySQL veri tabanı gerektiren hemen hemen her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Ama özellikle web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır, asp, php gibi birçok web programlama dili ile kullanılabilir.

SQL Nedir?

MySQL ve SQL aynı değildir. MySQL’deki SQL, Structured Query Language anlamına gelir. Veri tabanı ile etkileşime geçmek için kullanılan standart dildir. Ve MySQL, bilgisayardaki farklı tablolarda depolanan veritabanını yönetmeye yardımcı olan ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemidir. İlişkisel veri tabanı sistemleri (RDBMS), verileri masaüstü veri tabanı programları üzerinden manipüle etmek için çok daha iyi performans sağlar. SQL ifadeleri sunucuya belirli işlemleri yapmayı öğretir:
Veri sorgusu: Mevcut veritabanından belirli bilgileri ister.
Veri manipülasyonu: Veriyi, değerleri veya görselleri değiştirmek için ekleme yapar, siler, değiştirir, sıralar ve benzeri işlemler yapar.
Veri kimliği: Veri tiplerini tanımlar, örneğin sayısal veriyi tamsayılara değiştirmek gibidir. Bu ayrıca bir şemayı veya veritabanında ki her tablonun ilişkisini tanımlamayı da içerir.
Veri erişim kontrolü: Veriyi korumak için güvenlik teknikleri sağlar, bu kimin görebileceğine karar verme veya veritabanında depolanan herhangi bir bilgiyi kullanmayı da içerir.

MySQL’in temel özellikleri nelerdir?

Yönetim Kolaylığı – Yazılımı indirmek ve kullanmak oldukça kolaydır.
Yüksek performans – Size farklı bellek önbellekleriyle hızlı yüklemeye yardımcı programları sağlar.
Ölçeklenebilir – MySQL ile istediğiniz zaman ölçeklendirebilirsiniz. Muazzam miktarda veri içeren veri tabanları oluşturmak gerçekten kolaydır.
Uyumluluk – MySQL, Windows, Linux, Unix gibi tüm modern platformlarla uyumludur.
Performans – MySQL, temel işlevleri kaybetmeden size yüksek performanslı sonuçlar verir.
Veri Güvenliği – Veritabanına yalnızca yetkili kullanıcılar erişmesine izin verir. Veriler için eksiksiz güvenlik sağlar.
Düşük Maliyet – Kullanımı ücretsizdir.
Bellek Verimliliği – MySQL’de bellek kullanımı oldukça düşüktür.

SQL ve MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

SQL, veritabanını çalıştırmak için kullanılan bir dildir.
MySQL, piyasada bulunan ilk açık kaynaklı veritabanlarından biridir.
SQL, bir veritabanını sorgulamak ve yönetmek için kullanılır.
MySQL organize bir veritabanında bulunan verilerin korunmasına izin veren bir RDBMS’dir.
SQL, Yapısal Sorgu Dilidir.
MySQL, Verileri işlemeye, saklamaya, değiştirmeye silmeye izin verir.
MYSQL veritabanı yazılımı iken SQL bir sorgu dilidir.

[ad_2]
Daha Fazla Php Videolu Eğitim Dersleri İçin Php Videolu Eğitim Kategorisini İnceleyiniz…
#Yayınlandı #Sıfırdan #İleri Seviye Php Eğitimleri #Seviye #Web #Programlama #HTMLPHPPDOMySQL #Kupon #Linki #Açıklama #Kısmında

20 yorum

 1. Almayı planlıyorum bu hafta alacağım ama nasıl geliyor kurs eve kargomu geliyor yoksa e posta ile link atıp onumu indiyoruz bi yardımcı olursanız alacağım zaten şuan başka bir kursa gidiyorum bununla pekiştireceğim şuan algoritmalardayım temelinde yani 😀 neyse biraz bilgilendirirseniz kurs hakkında bu hafta alacağım @emrahyuksel

 2. Hocam HTML bilgim yok web programlamaya başlamak istiyorum.Başlangıç seviyesindeyim HTML 'ile mi yoksa yeni sürüm HTML5'ile mi başlamam gerekiyor.Yorumlar kafamı çok karıştırdı sizin tavsiyeniz bizler için çok önemli.Şimdiden teşekkürler.

 3. Sayın hocam bilgisayar mühendisi olmak istiyorum hayalim bu. 8.sınıfta kendi kendime neyin ne olduğunu bilmeden oyun yapmaya çalıştım tabiki yaptığım şey okyanusta 1 damla bile değil ama nedense bir şeyler araştırmayı o satırları yazınca çalıştığını görmeyi falan çok sevdim ya benim işim bu olmalı dedim. Kendimce yaptım bir şeyler yayınladım falan. Sonra liseye geçince her şeyi bıraktım tabi 12. sınıfım üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bu yaz kurslarınızı alıp yavaştan kendimi geliştirmeye başlamak istiyorum umarım faydası olur 🙂

 4. Hocam merhabalar. Ne html nede başka birşey hakkında bileğim var sıfırım bu konularda. Sizin videolarınızla sıfırdan bir web site yapabilir miyim? Sitenin TEMA’sını scriptini yapabilir miyim? Ve tam olarak hangi kursu almalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

 5. Salam. Men de bu dersleri almak isteyirem. C# + web programlama. Fakat bilmedigim iki sey var.
  1. Bu dersler nasil olucak? Yani onlaynmi? Yoksa rar faylimi iniriceyiz parolami vericeksiniz?
  2. Parayi nasil cekiyor? Gmaile para yatirmak oluyormu yoksa kart lazim?
  Cevaplayin lutfen

 6. Sayın emrah hoca edukey de satın aldığım hiçbir kursa ulaşamıyorum uzun zamandır. edukeyde iletişim linkleride kapalı ."Sorry, you don’t have permission to watch." diyor videolara tıkladığımızda..ve uzun zamandır..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*