YENİ KURSUM YAYINDA! Bootstrap 4 ile Sıfırdan Harika Web Projeleri Oluşturun

[ad_1]

YENİ KURSUM YAYINDA! Bootstrap 4 ile Sıfırdan Harika Web Projeleri OluşturunMySQL Nedir?

MySQL bir ilişkisel veri tabanı olarak, 1995 yılında kullanıma sürülen en popüler açık kaynaklı ilişkisel veri tabanı yönetim sisteminden biridir. SQL, MySQL’in çekirdeğini oluşturur. İsmini ‘SQL’ ile Michael Widenius’un kızının adının (My) birleşiminden alır.
MySQL serbestçe kullanılabilen bir veri tabanı sistemidir. Ancak, gelişmiş işlevleri kullanabileceğiniz birkaç ücretli sürüm de bulunmaktadır. MySQL, Microsoft SQL Server ve Oracle veri tabanı vb. diğer veri tabanı yazılımlarına kıyasla kullanımı kolaydır. Herhangi bir programlama diliyle kullanılabilir.
MySQL, meta verilerinizi tanımlamak ve yönetmek için Linux, Windows, Unix ve bir bilgi şeması gibi birden fazla platformda çalışabilir. Yerel sisteminize hatta sunucuya bile yükleyebilirsiniz. Gerçekten esnek, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenilir bir çözümdür.

MySQL Nerelerde Kullanılır?

Güçlü bir veri tabanı yönetim sistemi olan MySQL veri tabanı gerektiren hemen hemen her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Ama özellikle web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır, asp, php gibi birçok web programlama dili ile kullanılabilir.

SQL Nedir?

MySQL ve SQL aynı değildir. MySQL’deki SQL, Structured Query Language anlamına gelir. Veri tabanı ile etkileşime geçmek için kullanılan standart dildir. Ve MySQL, bilgisayardaki farklı tablolarda depolanan veritabanını yönetmeye yardımcı olan ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemidir. İlişkisel veri tabanı sistemleri (RDBMS), verileri masaüstü veri tabanı programları üzerinden manipüle etmek için çok daha iyi performans sağlar. SQL ifadeleri sunucuya belirli işlemleri yapmayı öğretir:
Veri sorgusu: Mevcut veritabanından belirli bilgileri ister.
Veri manipülasyonu: Veriyi, değerleri veya görselleri değiştirmek için ekleme yapar, siler, değiştirir, sıralar ve benzeri işlemler yapar.
Veri kimliği: Veri tiplerini tanımlar, örneğin sayısal veriyi tamsayılara değiştirmek gibidir. Bu ayrıca bir şemayı veya veritabanında ki her tablonun ilişkisini tanımlamayı da içerir.
Veri erişim kontrolü: Veriyi korumak için güvenlik teknikleri sağlar, bu kimin görebileceğine karar verme veya veritabanında depolanan herhangi bir bilgiyi kullanmayı da içerir.

MySQL’in temel özellikleri nelerdir?

Yönetim Kolaylığı – Yazılımı indirmek ve kullanmak oldukça kolaydır.
Yüksek performans – Size farklı bellek önbellekleriyle hızlı yüklemeye yardımcı programları sağlar.
Ölçeklenebilir – MySQL ile istediğiniz zaman ölçeklendirebilirsiniz. Muazzam miktarda veri içeren veri tabanları oluşturmak gerçekten kolaydır.
Uyumluluk – MySQL, Windows, Linux, Unix gibi tüm modern platformlarla uyumludur.
Performans – MySQL, temel işlevleri kaybetmeden size yüksek performanslı sonuçlar verir.
Veri Güvenliği – Veritabanına yalnızca yetkili kullanıcılar erişmesine izin verir. Veriler için eksiksiz güvenlik sağlar.
Düşük Maliyet – Kullanımı ücretsizdir.
Bellek Verimliliği – MySQL’de bellek kullanımı oldukça düşüktür.

SQL ve MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

SQL, veritabanını çalıştırmak için kullanılan bir dildir.
MySQL, piyasada bulunan ilk açık kaynaklı veritabanlarından biridir.
SQL, bir veritabanını sorgulamak ve yönetmek için kullanılır.
MySQL organize bir veritabanında bulunan verilerin korunmasına izin veren bir RDBMS’dir.
SQL, Yapısal Sorgu Dilidir.
MySQL, Verileri işlemeye, saklamaya, değiştirmeye silmeye izin verir.
MYSQL veritabanı yazılımı iken SQL bir sorgu dilidir.

[ad_2]
Daha Fazla MySql Videolu Eğitim Dersleri İçin Mysql Videolu Eğitim Kategorisini İnceleyiniz…
#Bootstrap #ile #Sıfırdan #Harika #Web #Projeleri #Oluşturun

35 yorum

 1. Su egitimleri binlerce liraya kurslarda veriyorlar web programlama vs diye ve bu kadar da guzel anlatmiyorlar ustelik evinizden istediginiz zaman aliyorsunuz egitimi. 50 liraya cok diyen arkadaslar gordum asagida. vallaha billaha gunah yapmayin arkadaslar. Emege saygi. ben kanada dayim 25 kanada dolari diye gosteriyor fiyati turk parasi ne kadar gosteriyor bilmiyorum ama 100 dolar olsa 100 dolar verecem. yanlis anlasilmasin lutfen ama bu kadarda bedavaci olmayalim arkadaslar. Bir videonun sadece editlenmesi bile saatler suruyor. Evinize hoca gelmis en basindan en sade ve tatli sekilde herseyi projelerle birlikte anlatiyor. Toplamda 100 – 200 lira butceyle birden fazla platformda ve teknolojide calisabilecek ve programlamaciliga adim atacaksiniz yaa daha ne isteyebiliriz. Lutfen pahali diyen arkadaslar biraz destek ve emege saygi. Emegine saglik hocam buyuk sevap aliyorsun.

 2. Hocam Bootstrapi 4 egitimini almam icin Javascript ve JQuery bilmeme gerek var mi? Javascript ve JQuery bilmeden bu egitimi goturursem biyerlere ulasa bilecekmiyim?
  1. JQuery ve Javascript bilmeden PHP+Bootstrap 4 ile site hazirlamk mumkun mu?
  2. Kisacasi BootStrap 4 egitimini almam icin hangi dilleri bilmem gerekir:?

 3. uzun zamanır bi bağış yapacam………bu hesaplarda para birkmiyorki hele bu krizde …… bi türlü denk gelmiyor içimde kaldı o kadar vidolarını indirip izledimki kendimi çok borçlu hisediyorum — kardeş senden çok şey öğrendik sağolasın

 4. merhaba hocam.
  ben Python ile bir veri tabanı programı yazıyorum ama bir noktada takılı kaldım.
  bu program 4 ve ya 5 bilgisayara kurulup çalışması lazım ve ben mecburen bir local server kurmam gerekiyor.
  MySql kullanabilirmiyim diye işin uzmanından sormak istedim.
  bukonuda yardımcı olurmusunuz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*